هنگ کنگ (Hong Kong) نیز مانند دبی در منطقه خاورمیانه، مرکز تجارت جهانی در منطقه شرق آسیا و قاره اقیانوسیه است و اکثر شرکت های بزرگ بین المللی و کشورها، مرکز فعالیت خود در منطقه جنوب شرق آسیا را در این شهر بنا نهاده اند. این کشور در جنوب چین واقع شده و با استان شنزن چین هم مرز است.
این کشور که مساحت آن تنها ۱۰۹۲ کیلومتر مربع است، با داشتن عنوان آزاد ترین اقتصاد دنیا برای ۱۶ سال متوالی، مرکز بازرگانی در سطح جهان شده است. این کشور ارتباط و تعامل بسیار خوبی با سرزمین چین دارد به طوری که ۴۵ درصد سرمایه گذاری خارجی در چین را هنگ کنگی ها انجام داده اند، که البته ارتباط نژادی هم در این مسئله بی تاثیر نبوده است. واحد پول هنگ کنگ، دلار هنگ کنگ است که هر ۷۷ دلار هنگ کنگ حدودا برابر با یک دلار آمریکا است.
حضور شرکت های کوچک و بزرگ هنگ کنگی در چین سبب ایجاد ۱۰میلیون شغل برای چینی ها شده است.
بازاریابی هنگ کنگی ها نیز دلیل دیگری بر مرکزیت تجارت جهانی در این شهر است چرا که این کشور مهمترین مرکز نمایشگاه های بازرگانی بین المللی آسیا است و به آسانی با کارخانجات تولیدی در سرزمین چین در ارتباط است و در به فروش رساندن کالا و خدمات چینی ها بسیار موفق عمل کرده است.
کشور هنگ کنگ با روان و آسان نمودن ورود و خروج سرمایه و کالا، توانسته است سهم بزرگی را در تجارت جهانی به دست آورد، به گونه ای که سالانه چیزی در حدود ۶/۶۸ میلیارد دلار ورود سرمایه مستقیم به این کشور را شاهد هستیم که رتبه چهارم در آسیا را به خود اختصاص داده است. همچنین هنگ کنگ دومین سرمایه گذار خارجی پس از چین در منطقه آسیا است و مجموع تجارت خارجی هنگ کنگ به ۸۲۰ میلیارد دلار می رسد که ۴۳۳ میلیارد دلار آن را صادرات در بر می گیرد. از لحاظ حمل و نقل دریایی نیز هنگ کنگ یکی از قویترین ها در دنیا است و با ۱۰ پورت باربری و ۶۰۰ کشتی در حجم های متفاوت رتبه سوم جهان را از نظر باربری به خود اختصاص داده است.
سیستم گمرکی هنگ کنگ به گونه ای است که جز برای چند قلم کالای خاص (تنباکو ، روغن، هیدروکربن) هیچ تعرفه ای برای واردات و یا صادرات وجود ندارد. علاوه بر این مجوزهای صادراتی و وارداتی این سیستم نیز بسیار کم و محدود است و تنها زمانی که موضوع سلامت، امنیت و یا تعهدات تجاری هنگ کنگ در میان باشد، لازم است.
ایران نیز یکی از چندین شریک تجاری هنگ کنگ است که شامل صادرات محصولاتی چون خشکبار ، گوشت مرغ و مواد خوراکی، چرم و پوست، پلیمرهای استایرن، سنگ آهن، سنگ های ساختمانی، مواد پلاستیکی، مشتقات پتروشیمی و غیره، و واردات قطعات کامپیوتری و ماشین آلات اداری، تجهیزات مخابراتی، ساعت، رادیو پخش، ماشین آلات و قطعات برقی، پوشاک، لوازم خانگی، مدارهای الکترونیکی و.. است که حجم نقدی سالانه آن در حدود ۵۰۰ میلیون دلار را در بر می گیرد.
هنگ کنگ که حدود ۱۳ سال از زمان استقلال آن از بریتانیا و الحاق مجدد به چین گذشته ، اینک به بهشت سرمایه گذاران آسیا تبدیل شده و به صورت یک مرکز اصلی امور مالی در جهان درآمده است. بسیاری از کشورها و شرکتها به دلیل مزایای سرمایه گذاری در این منطقه تمایل دارند مرکز فعالیتهای منطقه ای خود را در هنگ کنگ دایر کنند.
بازاریابی هنگ کنگی ها نیز دلیل دیگری بر مرکزیت تجارت جهانی در این شهر است چرا که این کشور مهمترین مرکز نمایشگاه های بازرگانی بین المللی آسیا است و به آسانی با کارخانجات تولیدی در سرزمین چین در ارتباط است و در به فروش رساندن کالا و خدمات چینی ها بسیار موفق عمل کرده است.
کشور هنگ کنگ با روان و آسان نمودن ورود و خروج سرمایه و کالا، توانسته است سهم بزرگی را در تجارت جهانی به دست آورد، به گونه ای که سالانه چیزی در حدود ۶۸/۶ میلیارد دلار ورود سرمایه مستقیم به این کشور را شاهد هستیم که رتبه چهارم در آسیا را به خود اختصاص داده است. همچنین هنگ کنگ دومین سرمایه گذار خارجی پس از چین در منطقه آسیا است و مجموع تجارت خارجی هنگ کنگ به ۸۲۰ میلیارد دلار می رسد که ۴۳۳ میلیارد دلار آن را صادرات در بر می گیرد. از لحاظ حمل و نقل دریایی نیز هنگ کنگ یکی از قویترین ها در دنیا است و با ۱۰ پورت باربری و ۶۰۰ کشتی در حجم های متفاوت رتبه سوم جهان را از نظر باربری به خود اختصاص داده است.
سیستم گمرکی هنگ کنگ به گونه ای است که جز برای چند قلم کالای خاص (تنباکو ، روغن، هیدروکربن) هیچ تعرفه ای برای واردات و یا صادرات وجود ندارد. علاوه بر این مجوزهای صادراتی و وارداتی این سیستم نیز بسیار کم و محدود است و تنها زمانی که موضوع سلامت، امنیت و یا تعهدات تجاری هنگ کنگ در میان باشد، لازم است.
ایران نیز یکی از چندین شریک تجاری هنگ کنگ است که شامل صادرات محصولاتی چون خشکبار ، گوشت مرغ و مواد خوراکی، چرم و پوست، پلیمرهای استایرن، سنگ آهن، سنگ های ساختمانی، مواد پلاستیکی، مشتقات پتروشیمی  و غیره، و واردات قطعات کامپیوتری و ماشین آلات اداری، تجهیزات مخابراتی، ساعت، رادیو پخش، ماشین آلات و قطعات برقی، پوشاک، لوازم خانگی، مدارهای الکترونیکی و.. است که حجم نقدی سالانه آن در حدود ۵۰۰ میلیون دلار را در بر می گیرد.
صادرات ایران به هنگ کنگ در برگیرنده :خشکبار،گوشت مرغ و مواد خوراکی ، چرم وپوست ، پلیمرهای استیرن ، سنگ آهن ، سنگهای ساختمانی ،مواد پلاستیکی و برخی مشتقات پتروشیمی و …. می باشد .
واردات از هنگ کنگ در برگیرنده : قطعات کامپیوتر و ماشین های اداری ؛تجهیزات مخابراتی و قطعات مربوطه ، ساعت ،رادیو و ضبط صوت ،ماشین آلات و قطعات برقی ،نیمه هادیها،پوشاک، لوازم خانگی، مدارهای الکترونیکی و …. می باشد.
بیش از ۸۰ درصد از صادرات کشورمان به هنگ کنگ را خشکبار تشکیل می دهد
مزایایی نظیرمرکزیت امور مالی قاره آسیا ، تدوین و اجرای سیاستهای قوی حقوقی ، زیر ساخت های مناسب اقتصادی ، شرایط ایده آل بازاریابی ، فروش و پخش کالا و خدمات ، کانون نمایشگاههای بازرگانی بین المللی در آسیا ، انتقال روان سرمایه و ورود و خروج آزاد کالا ، نبود محدودیت برای سرمایه گذاری خارجی و خرید املاک و مستغلات توسط سرمایه گذاران سایر کشورها سبب شده تا بیش از ۴۵ درصد از کل سرمایه گذاری خارجی جمهوری خلق چین در این منطقه جذب شود که این امرموجب ایجاد ۱۰ میلیون شغل در هنگ کنگ شده است .
با همه این اوصاف به واسطه بروز بحران مالی جهانی تولید ناخالص داخلی هنگ کنگ در پایان سال ۲۰۰۹ با ۳ درصد کاهش نسبت به سال پیش از آن به ۲۱۱ میلیارد دلار رسید ، اما با شروع سال ۲۰۱۰ بارقه هایی از پایان دوره رکود در اقتصاد هنگ کنگ به چشم می خورد که حکایت از رونق مجدد صنایع این منطقه دارد .
درآمد سرانه ملی این منطقه حدود ۲۷ هزار دلار است که نسبت به همسایه خود ( چین ) بسیار بیشتر است.
هنگ‌کنگ با مساحتی حدود یک‌هزار و ۱۰۰ کیلومتر که شامل ۲۰۰ جزیره کوچک می شود ، محلی برای تولید محصولات کشاورزی ندارد ، از این رو سهم محصولات کشاورزی در تولید ناخالص ملی آن هیچ است. این منطقه حتی زمین مناسبی برای راه اندازی صنایع بزرگ را نیز ندارد و سهم محصولات صنعتی در تولید ناخالص داخلی آن ۶/۷ درصد است ، اما توسعه انواع خدمات تجاری و صنعتی در هنگ کنگ سبب شده تا بیش از ۹۲ درصد از تولید ناخالص داخلی آن از طریق بخش خدمات تامین شود .
هنگ کنگ ۳ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر نیروی کار دارد که ۱/۶ درصد آنها در کارخانجات صنعتی، ۹/۱درصد دربخش ساخت وساز ۹/۴۲ درصد در بخش امورگردشگری و هتلداری ،۹/۷ درصد دربخش حمل و نقل و ارتباطات و۷/۱۹ درصد دربخش خدمات عمومی مشغول به کارند. نرخ بیکاری در هنگ کنگ در پایان سال ۲۰۱۵ به ۳/۵ درصد رسید که حدود ۸/۱ درصد بیشتر از نرخ مشابه در سال ۲۰۱۵ است.
نرخ تورم در این منطقه به عنوان بهشت سرمایه گذاران خارجی کمتر از یک درصد درسال است. سرمایه بازار بورس Market Capitalization هنگ کنگ که مقام دوم در آسیا را داراست به ۲۶۵۰ میلیارد دلار بالغ می شود .هم اکنون بیش از ۱۳۰۰ شرکت فهرست شده در بورس هنگ کنگ فعالیت دارند . هنگ کنگ از نظر ذخیره ارزی نیز با ۲۲۳ میلیارد دلار دارای جایگاه هفتم در جهان است.از سوی دیگر حدود ۲۸۵ موسسه بانکی که در برگیرنده ۱۵۰ بانک از بانکهای برتر جهان است در هنگ کنگ فعال هستند .
هنگ کنگ به لحاظ مالیاتی نیز برای سرمایه گذاران جذاب است زیرا مالیات بر درآمد شرکتها و نهادها در این منطقه ۵/۱۶ درصد و مالیات بر حقوق ۱۵ درصد است .
سیستم اقتصادی هنگ کنگ هیچ مانعی برای تجارت ایجاد نکرده و تعرفه ای نیز برای ورود و خروج کالا (به جز تنباکو و روغن، هیدروکربن ) وجود ندارد.مجوز Licensing صادرات و واردات نیز بسیار محدود است و تنها زمانی نیاز است که بخواهد تعهدات تجاری هنگ کنگ را برآورده کند و یا به مسائل مربوط به سلامت عمومی و امنیتی شهروندان هنگ کنگ مرتبط باشد.
صنایع فعال هنگ کنگ شامل نساجی و پوشاک ، گردشگری ، بانکداری ، کشتیرانی و حمل و نقل دریایی ، تولید اسباب بازی و محصولات الکترونیکی و همچنین تولید ساعت می شود.
صادرات اسباب‌بازی هنگ کنگ که عمده ترین بخش صنعتی این منطقه را شامل می شود در سال ۲۰۰۹ به دلیل رکود اقتصاد جهانی با افت ۱۰ درصدی مواجه شد . بر اساس اعلام شورای توسعه تجارت هنگ کنگ، صادرات اسباب‌بازی این منطقه در مدت زمان یادشده به رقم ۱۱ میلیارد و ۳۵۰ میلیون دلار رسید.
براساس تازه‌ترین آمارهای منتشر شده۱۵۰کشور در هنگ کنگ دفتر نمایندگی دارند که ‪ ۱۰۴کشور از جمله جمهوری اسلامی ایران دارای سرکنسولگری و ‪ ۴۶کشور نیز دارای کنسول افتخاری هستند. ‪ ۱۴۶کشور دنیا موافقتنامه لغو روادید سفرامضا کرده است
هنگ کنگ علاوه بر سازمان تجارت جهانی در بانک توسعه آسیا ، اتحادیه اقتصادی آسیا و اقیانوسیه ، بانک تضمین بین المللی ، اتاق بازرگانی بین المللی، نظام مالی بین المللی برایمبارزه با پول شویی ، صندوق بین المللی پول ، سازمان بین المللی دریانوردی، سازمان بین المللی استاندارد، سازمان جهانی گمرک و فدراسیون جهانی اتحادیه های تجاری عضویت دارد.
چین ، آمریکا و ژاپن مهمترین شرکای صادراتی هنگ کنگ هستند ، ضمن آنکه این منطقه عموما محصولات وارداتی خود را از بازارهای چین ، ژاپن ، تایوان ، سنگاپور و آمریکا تامین می کند .
پول رایج در این منطقه دلار هنگ کنگ است که به ۱۰۰سنت تقسیم می شود .
– سکه های هنگ کنگ به ارزش ۱۰، ۲۰ و ۵۰ سنتی و ۱، ۲، ۵ و ۱۰ دلاری ضرب شده اند. اسکناس های این منطقه نیز در قطع ۱۰، ۲۰، ۵۰، ۱۰۰، ۵۰۰ و ۱۰۰۰ دلاری چاپ شده اند.هر ۸۰ دلار هنگ کنگ حدودا با یک دلار آمریکا برابر است که البته این ارزش برابری خالی از نوسان نیست.
فرودگاه بین المللی هنگ کنگ با فرود یک هواپیما در هر سه دقیقه یکی از پر رفت و آمد ترین فرودگاه های دنیا می باشد. سالانه ۴۸ میلیون نفر مسافر در این فرودگاه جابجا می شوند.در همین حال روزانه بیش از ۶ هزار تن کالا از این فرودگاه به اقصی نقاط جهان منتقل می شود بطوری که این فرودگاه با ۵/۳ میلیون تن حمل بار در سال جایگاه نخست را در دنیا دارا است.
شبکه وسیع حمل و نقل دریایی هنگ کنگ شامل سرویس های عادی تجاری و سرویس های ویژه است که پرداخت وجه آنها نقداً و یا با استفاده از کارت اعتباری (Octopus) صورت می گیرد.
بندر هنگ کنگ با بیش از ۱۰ ترمینال باربری یکی از پر ازدحام ترین بنادر دنیا بوده و دارای ۶۰۰ کشتی در حجم های مختلف است. این بند همچنین بندرسومین بندر کانتینری جهان می باشد.
در بخش حمل و نقل ریلی نیز هنگ کنگ ۳۴ کیلومتر خط آهن دارد که در استان شن ژن به سرزمین اصلی چین متصل می شود ولی شبکه مترو و تراموا در این منطقه بسیار پیشرفته و توسعه یافته است
در هنگ کنگ ۱۸۳۱ کیلومتر بزرگراه وجود دارد که کلاً مجهز به دوربین های کنترل سرعت هستند و فرهنگ رانندگی در این منطقه و به ویژه در محورهای برون شهری بسیار بالاست .
صادرات ایران به هنگ کنگ در برگیرنده کالاهایی نظیر خشکبار، گوشت مرغ و مواد خوراکی ، چرم وپوست ، پلیمرهای استایرن ، سنگ آهن ، سنگهای ساختمانی ،مواد پلاستیکی و برخی مشتقات پتروشیمی است .
واردات ایران نیز از این منطقه شامل قطعات کامپیوتر و ماشین های اداری ؛ تجهیزات مخابراتی و قطعات مربوطه ، ساعت ، رادیو و ضبط صوت ، ماشین آلات و قطعات برقی ، نیمه هادیها، پوشاک، لوازم خانگی، مدارهای الکترونیکی و …. می باشد
از میان توافقات مهم اقتصادی ایران و هنگ کنگ می توان به یادداشت تفاهم همکاریهای توسعه بازرگانی میان سازمان توسعه تجارت ایران و شورای توسعه تجارت هنگ کنگ اشاره کرد که زمینه گسترش واردات و صادرات میان دو منطقه را فراهم کرده است .

گالری تصاویر هنگ کنگ

جهت واردات از هنگ کنگ و یا صادرات به هنگ کنگ هم اکنون با ما در تماس باشید

 

.ترخیصی دارای دفتر ثبت شده در هنگ کنگ با سابقه طولانی و معتبر می باشد و سال ها تجربه روابط تجاری موفق با بازرگانان ایران و تجار ایرانی را در کارنامه خود دارد

واردات کالا از هنگ کنگ

صادرات  کالا به هنگ کنگ

ویدیوی راهنمای گردشگری و سفر به هنگ کنگ